Ekonomi

HSBC, yeni petrol ve gaz projeleri için finansmanı kesti

Çevrecilere göre HSBC, petrol ve doğal gazla ilgili yeni altyapı projelerini finanse etmeyecek.

Merkezi Londra’da bulunan banka, küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlamak için yapılması gerekenler konusunda bilimsel ve uluslararası kuruluşlar tarafından bilgilendirildikten sonra hamlesini güç politikasında bir güncelleme olarak duyurdu.

HSBC, fosil yakıt şirketlerini finanse eden en büyük bankalar arasında yer alıyor. Bloomberg verilerine göre banka, 2015 Paris Anlaşması’ndan bu yana fosil yakıt şirketlerine verdiği 111 milyar dolarla Avrupa’nın en büyük ikinci kredi kuruluşu. Sonuç olarak, bankanın genel merkezi genellikle iklimle ilgili protestoların hedefi oldu.

Kâr amacı gütmeyen Reclaim Finance kuruluşunun kurucusu Lucie Pinson, “HSBC’nin yeni politikası, özellikle iklim alanında öncü olduklarını iddia etmelerine rağmen, petrol ve gaz şirketlerine finansman sağlayan diğer bankalara yol gösteriyor” dedi. Zamanı azaltacağını açıkça belirtmesi gerekiyor.”

Mevcut projelere finansman ve yatırım devam edecek

Uluslararası Enerji Ajansı’nın sıfır karbona sorunsuz geçiş için mevcut petrol ve gaz projelerine finansman ve yatırımların devam etmesi gerektiğine ilişkin raporuna atıfta bulunan HSBC, enerji sektöründeki müşterilerine finansman ve danışmanlık hizmetleri vermeye devam edeceğini açıkladı. . Ancak bu şirketlerin bankanın 2030 emisyonları ve 2050 sıfır karbon hedefleri doğrultusunda geçiş planları olması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu